Kvalitní chrániče se při jízdě na lyžích nebo snowboardu vyplatí • Rady a tipy | Sněhové zpravodajství
České hory aktuálně

Kvalitní chrániče se při jízdě na lyžích nebo snowboardu vyplatí

16. 8. 2022
Stále častěji se objevují zprávy o tom, jak nebezpečné mohou být pády na svazích, a postupně se šíří děsivé údaje o zraněných lyžařích a snowboardistech. Média považují lyžování a snowboarding za velmi nebezpečný a adrenalinový sport.

Míra bezpečnosti těchto zimních sportů však závisí na zdatnosti a rozumu závodníků. Šokující však je, že i přes vaši opatrnou jízdu se dostanete do kolize nebo budete zaskočeni nepředvídaným pádem. Jedním z nejpřednějších závažných zranění je poranění páteře, které může způsobit i ztrátu hybnosti nebo v mimořádných případech končí smrtí. Abyste se těmto zraněním vyhnuli nebo je minimalizovali, mohou vám pomoci snowboardové chrániče, které jsou nezbytné.

Proč si máte pořizovat chrániče

Rozšiřující se počet zranění při lyžování a snowboardingu v podstatě souvisí s následujícími důvody:

  • rychlejší zimní sportovní vybavení — lyže, snowboard
  • tvrdé sjezdovky kvůli falešnému sněhu
  • zvyšující se počet lyžařů a snowboardistů na jedné sjezdovce
  • přítomnost snowparků s mnoha nebezpečnými prvky
  • rostoucí zájem o snowboarding mimo sjezdovky
  • rostoucí neopatrné a často nebezpečné chování lyžařů a snowboardistů na svazích.

Chránič páteře patří mezi nejdůležitější chránič

Chránič páteře je pro mnohé snowboardisty zásadní a mimořádně důležitou součástí snowboardové výbavy, která zvýší vaši bezpečnost na svazích a může vás skutečně ochránit před nebezpečnými zraněními. Rádi bychom zdůraznili, že podle měření jsou zranění páteře až pětkrát častější než například zranění hlavy. Zatímco chrániče hlavy na snowboardu jsou na sjezdovkách běžné, chrániče páteře na snowboardu jsou pro řadu snowboardistů stále speciálním obranným prvkem. Zranění této části těla jsou však mnohonásobně vyšší. V současné době máme v nabídce spoustu chráničů páteře, v různých cenových rozpětích a s různými vlastnostmi a funkcemi. Důležité je, aby vám chránič páteře seděl a zajišťoval vás po celé délce páteře, tedy od krční páteře až po kostrč. Zásadní je, že chránič páteře nesmí nijak omezovat váš pohyb a vyvolávat nepřiměřený tlak.

Chrániče páteře jsou odlišné podle druhu sportu

Chrániče páteře lze rozpoznat v závislosti na druhu sportu. Ať už je to jakkoli, většina chráničů páteře patří do kategorie „multisport“, což znamená, že tyto typy chráničů páteře lze použít pro několik sportů najednou. V nabídce najdete konkrétní chrániče páteře, například pro cyklistiku, pro lyžování nebo pro snowboarding. Tyto konkrétní chrániče páteře jsou vyrobeny s ohledem na specifika každého sportovce.

Rozdíl je například v tom, že chrániče páteře pro cyklistiku (nebo jiné letní sporty) jsou lépe odvětrávané a jejich konstrukce je přizpůsobena typické poloze daného sportovce, například prohnutým zádům při jízdě na kole. Chrániče na snowboard (a jiné zimní sporty) jsou v tomto bodě více chráněné.

Jak jsou konstruovány

Půdorys chrániče páteře je vyroben tak, aby při nárazu byla dynamická vitalita přenesena na co největší oblast kterékoli části zad (páteře), což snižuje pravděpodobnost skutečného poškození v místě nárazu. Eliminace poškození je možná díky plastovým součástem, které jsou spojeny po celém povrchu chrániče páteře. Tyto součásti jsou vzájemně propojeny tak, aby se síla působící při nárazu rozptýlila do okolních prvků. Při jízdě na snowboardu je nezbytné zachovat jednoduchou přenosnost. Počet plastových komponentů (desek) ukazuje na velikost páteřáku.

Existují třípanelové chrániče, které jsou přiměřené pro zajištění spodní části zad a páteře, a existují pěti- až sedmi panelové, které zajišťují celá záda. Desky jsou podšité látkou, která odvádí pot a prodlužuje tak pohodlí při nošení. Výhodou je vnitřní hygienická polstrovaná vložka, která je odnímatelná — v podstatě ji stačí jen vyprat.

Snowboardový chránič páteře je anatomicky tvarovaný podle páteře člověka, přičemž umožňuje pohyb při změně směru a natočení. Chránič páteře je spojen s tělem pomocí kšand, středního pásu a v několika případech jsou navíc popruhy, které obepínají části těla. Tyto popruhy mohou být čas od času nepohodlné, ale udržují páteř na místě při zvýšeném pohybu. Ve skutečnosti má páteřák často tendenci pohybovat se na krku, navzdory pevnému utažení popruhu. Rozdíly mezi různými výrobky jsou samozřejmě v rámci použitých materiálů a kvality zpracování.

Kritéria k výběru snowboardového chrániče

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, a to je, že ať už si vyberete jakýkoli snowboardový chránič, vždy bude mnohem lepší než jízda bez něj. V případě, že hledáte pohodlný chránič páteře, který bude bezvadně sedět, můžeme vám zaručit, že si jen dost připlatíte. V případě, že jste příležitostný snowboardista, můžeme vás ubezpečit, že vám bude stačit základní chránič páteře, který můžete získat snadno a levně.

Druhy chráničů páteře — Jaké jsou druhy chráničů páteře?

V nabídce můžete objevit dva druhy chráničů páteře, které se liší svým vývojem a použitým materiálem. Takto rozeznáváme tvrdé (skořepinové) a měkké chrániče páteře.

Tvrdé varianty chrániče

Chrániče klasifikovány jako tvrdé se skládají z vnější a vnitřní vrstvy. Vnější vrstva chrániče páteře je vyrobena z neohýbatelné plastové skořepiny (polypropylenové tkaniny), která je rozdělena na několik částí, které nejsou zcela pevně spojeny, aby se zachoval odstup od omezení pohybu, především prohnutí a v některých případech i přílišného otočení trupu. To jim umožňuje kopírovat fyziologický osový průběh páteře a díky tomu se mnohem pohodlněji nosí.

Pod vnější vrstvou páteřáku, která je uzpůsobena tak, aby sílu nárazu z jednoho bodu rozložila po celé ploše chrániče, se nachází také další měkká retenční vrstva, která absorbuje energii prostřednictvím vnější vrstvy. Tvrdé páteřáky nemají oproti měkkým žádnou objektivní výhodu, možná dávají snowboardistům a lyžařům subjektivní pocit bezpečí. Nevýhodou je v tomto bodě menší útěcha a vyšší hmotnost než u měkkých chráničů (hmotnost cca 850 g).

Měkké varianty chrániče

Ačkoli měkké páteřní chrániče nejsou novou zvláštností nabídky, ale teprve nedávno se svými funkcemi přiblížili tvrdým páteřním chráničům, pokud jde o jejich ochranné vlastnosti. Měkké páteřové chrániče jsou vyrobeny z jemné pěny a v současné době jsou certifikovány podle stejných opatření jako chrániče s plastovým pláštěm. Měkké chrániče páteře jsou vyrobeny z mimořádné hmoty (viskoelastické polymery, nebo navíc známé jako inteligentní d3o částice), která je poddajná za běžných podmínek, účinně se přizpůsobí tvaru vašeho těla a při jízdě vás neomezuje. Po nárazu páteř okamžitě ztuhne a spolehlivě se zpevní a přenáší energii úderu.

Několik modelů měkkých hřbetů je vyztuženo štíhlým kovovým výpletem nebo uhlíkovými vlákny. Ve srovnání se skořepinovými a tvrdými páteřáky jsou měkké batohy lehčí a pohodlnější (hmotnost nejčastěji přibližně 150 g). Na trhu navíc objevíte speciální modely, které jsou vybaveny vestou, jež se zapíná vpředu. Z hlediska přizpůsobení situování může být toto uspořádání mnohem lepší a budete se cítit pohodlněji, ale jako by to bylo za předpokladu, že vám vesta také bezchybně padne.

Chrániče páteře jsou děleny podle pohlaví

V obchodě jsou k dispozici:

  • dámské chrániče páteře
  • pánské chrániče páteře
  • dětské chrániče páteře

Jak si poradit s výběrem

Chcete-li zaručit, že vaše jízda bude bezpečná, měli byste zvolit správnou míru. Chránič páteře by měl odpovídat tvaru našeho těla a měl by nám co nejlépe padnout. Je důležité, aby nám nepřekážel v pohybu — proto je pro lepší jistotu zásadní míra a umístění chrániče páteře. Správné umístění je takové, že chránič by měl sahat od krčních obratlů až po kostrč, kterou by měl částečně zakrývat. Rozhodně by neměl přesahovat linii ramen. Velikost chrániče páteře se nejčastěji udává stejným způsobem jako míra oblečení, tedy S, M, L, XL. Chránič páteře často ukazuje, jak je člověk vysoký. V některých případech také ukazuje délku středu od břicha k ramenům nebo obvod středu břicha. Mějte navíc na paměti, že model se nosí průběžně přes primární vrstvu oblečení.

Doporučujeme, abyste si jednoduše vybrali míru, kterou si právě koupíte pro své oblečení. Při nákupu modelu zvolte míru v návaznosti na svou tělesnou výšku. Pro děti nekupujte větší chránič, jeho využitelnost by nebyla stoprocentní a omezoval by dítě v pohybu. Navíc je nutné, aby se chránič páteře nijak nepohyboval, ať už na výšku, nebo po stranách. Na to by měli dbát výztuhy a bederní pás, jak bylo řečeno výše. Pokud se páteřní chránič posune, může dojít k poškození krku.

Tabulka 1 — dospělí

Velikost páteřáku Vaše výška v cm Délka trupu
S 151-164 cm 38-41 cm
M 164-178 cm 41-44,5 cm
L 178-188 cm 44,5-47 cm
XL 188-200 cm 47-50 cm

Tabulka 2 — děti

Velikost páteřáku Věk Vaše výška v cm Délka trupu
JR S 4-6 let 128 cm 30-33 cm
JR M 6-9 let 140 cm 30-36 cm
JR L 9-12 let 152 cm 37-41 cm

Proč je certifikace tak důležitá

Chrániče páteře se dodávají v různých cenových úrovních a kvalitě. Kvalitu chrániče páteře lze poznat podle jeho certifikace podle normy EN 1621 - 2.

  • Každý chránič páteře, který projde testováním, získá evropskou normu EN 1621 - 2.
  • Tato norma je rozděluje do dvou tříd záruky
  • Třída 1 páteřních chráničů přenáší tlak menší než 18 kN při pádu pěti kilogramového závaží z výšky jednoho metru a třída 2 páteřních chráničů přenáší tlak menší než 9 kN při pádu.

Podpora pro páteř — Jak zachovat chránič páteře

Chrániče páteře není obtížné zachovat. Některé modely mají odnímatelnou vnitřní část, kterou lze jednoduše vyprat. V každém případě dávejte pozor na látku, ze které je chránič páteře vyroben, protože ji mohou poškodit různé čisticí prostředky. Takže jej omývejte mýdlovou vodou. Další věc, na kterou je třeba si dát pozor, je skladování. Nenechávejte páteřák v chladu po delší dobu, protože plastové části se mohou zlomit, při nasazování páteřáku, a to hlavně pokud zmrznou. Zvolte pro páteřák místo, kde je suché prostředí.

Odvětrávání a kryt chráničů páteře

Chránič páteře brání termoregulaci v zádové oblasti. V každém případě jsou tvrdé i měkké chrániče páteře připraveny s větracím rámem v rámci mezer nebo mřížkou (tvaru včelí plástve). Při výběru chráničů páteře tak věnujte pozornost i tomuto parametru. Vynikající kvalita tvrdých chráničů je navíc připravena s měkkou vrstvou z užitkových materiálů, která odvádí pot a hojně odvádí teplo od těla. Při plánování výletu nezapomeňte i na cestovní pojištění!

Jaké další chrániče si můžete koupit?

Chrániče pánve, dolní části nohou, boků — ochranné kalhoty

Stoprocentně každý snowboardista už párkrát seděl na ledové ploše. Z tohoto důvodu si řada snowboardistů pořizuje snowboardový chránič zadku a kostrče nebo také ochranné kalhoty. Tyto chrániče nejsou až tak zbytečnou součástí snowboardové výbavy. To, co je důležité pro chrániče zad, by mělo být navíc důležité i pro tyto chrániče — neměly by omezovat váš pohyb, měly by být dostatečně prodyšné a zároveň by vás neměly omezovat.

Existuje řada výrobců těchto ochranných prvků. V dnešní době pořídíte ochranu kostry za relativně nízkou cenu, samozřejmě budete moci navíc získat prémiové modely. Rozdíl v tomto bodě spočívá v použitých materiálech. Co se týče měření, opět platí, že velikostní míra je stejná jako u běžného oblečení, tedy — S, M, L, XL. Nikdy nekupujte větší chrániče, protože ochrana není pak stoprocentní. Několik výrobců také nabízí určité řešení, kdy budete moci připnout páteřák a ochranné kalhoty k sobě, což umožňuje, aby oba chrániče seděly lépe na těle.

Chrániče pro kolena

Další částí těla, která je při snowboardingu nejvíce ohrožena, jsou kolena. Tragické je, že zranění kolen se mohou dlouhodobě léčit. Abyste tomu předešli, budete potřebovat pouze vhodný chránič kolen, který se dá opět pořídit za rozumnou cenu, takže se opravdu vyplatí přispět i do tohoto chrániče.

Další možné chrániče

Pro ty z vás, kteří nemají rádi kolenní chrániče kvůli tomu, že omezují váš pohyb nebo vám v horku zhoršují pohodlí (s kolenním chráničem se potíte mnohem víc), oceníte další obranné prvky koordinované do snowboardového oblečení nebo dokonce do spodního prádla. Obvykle se jedná o d3o látku, která je všitá do základních částí oděvu. Obrovskou výhodou je, že je jemná a pružná, ale při nárazu ztuhne a zachovává energii nárazu. Nejčastěji se tyto ochranné prvky nacházejí ve snowboardových kabátech, kalhotách, oblečení, rukavicích nebo čepicích — každopádně taková čepice nikdy nemůže nahradit ochrannou lyžařskou přilbu.

Sněhové zpravodajství na FB:

Staňte se našimi fanoušky ještě dnes!

Doporučujeme:

Slevové kupóny
Omalovánky k vytisknutí
Originální omalovánky zdarma.
Nabídka práce
Pracovní nabídky z celé ČR.

Nejoblíbenější skiareály: