Pojištění na hory • Rady a tipy | Sněhové zpravodajství
České hory aktuálně

Pojištění na hory

1. 10. 2018
Ani při zimní dovolené byste neměli zapomínat na pojištění. Bez něj se váš pobyt na horách může změnit v noční můru. Přitom za klid, který vám pojištění přinese, nezaplatíte mnoho.

Pokud vyrážíte do zahraničí, rozhodně byste si měli sjednat cestovní pojištění. Ideální je takové, které v sobě zahrnuje pojištění léčebných výloh s dostatečným limitem plnění, pojištění odpovědnosti, které vás ochrání v případech, kdy jiné osobě způsobíte škodu na zdraví nebo majetku, asistenční službu, případně také úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění právní ochrany.

Evropský zdravotní průkaz nestačí…

Při výjezdu za lyžováním není vhodné spoléhat pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Ten českým občanům sice zaručuje nezbytnou zdravotní péči ve všech zemích EU na stejné úrovni jako místním, ale pouze ve zdravotních zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Takových ale především v horských oblastech nebývá mnoho.

Navíc je třeba počítat s poplatky, doplatky a spoluúčastí, kterou je nutné v případě ošetření či hospitalizace zaplatit. Výjezd horské služby nebo převoz do ČR byste si také museli zaplatit z vlastní kapsy.

Samotné Centrum mezistátních úhrad, které má tuto oblast na starosti, doporučuje občanům, aby se při cestě do zahraničí komerčně připojistili. Na svém webu například v souvislosti s pobytem v Rakousku uvádí:

Doporučujeme českým turistům cestujícím do rakouských horských středisek cestovně se připojistit. V těchto střediscích je totiž mnoho zdravotnických zařízení, nespadajících do veřejného systému, tzn. že Evropský průkaz zdravotního pojištění nemusí být v těchto zařízeních akceptován.

Snaha ušetřit tím, že si cestovní pojištění na hory nesjednáte, se může velmi prodražit.

Zimní sporty mohou být za příplatek

Při uzavírání pojištění je třeba zjistit, zda jsou v něm zahrnuty ty aktivity, kterým se na dovolené budete věnovat.

Přístup jednotlivých pojišťoven se liší například v tom, zda je lyžování již zahrnuto v základním balíčku cestovního pojištění, nebo ne. Některé typy aktivit, jako je například lyžování mimo vyznačené trasy, pojišťovny většinou zcela odmítají pojistit.

Pojištění odpovědnosti se hodí i na českých sjezdovkách

Srážka na sjezdovce s jiným lyžařem nebo snowboardistou je často otázkou náhody. Přesto mívají tyto úrazy zaviněné chvilkovou nepozorností vážné následky. Pojištění odpovědnosti vás ochrání právě v takových případech, kdy jiné osobě neúmyslně způsobíte škodu na zdraví či majetku. Vyhnete se tak placení vysokých náhrad, které po vás může požadovat pojišťovna i člověk, se kterým jste se srazili.

Smlouvu si nezapomeňte detailně prostudovat!

Před uzavřením smlouvy o cestovním nebo jiném pojištění se vždy detailně seznamte s podmínkami pojistné smlouvy. Je velmi vhodné předem ověřit, na jaké zásahy se vaše pojistka vztahuje (např. akce horské služby), jaké jsou limity plnění apod. Nezapomeňte, že podmínky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit. Ujistěte se proto důkladně, že vás sjednaná pojistka dostatešně ochrání. Předejdete tak případným nemilým překvapením při následném řešení pojistné události.

Dobře zvolené cestovní pojištění vám dává jistotu klidně strávené dovolené. A pokud se opravdu něco přihodí a vy budete v nesnázích, můžete počítat s pomocí své pojišťovny. Pečlivý výběr cestovního pojištění se vyplatí.

Sněhové zpravodajství na FB:

Staňte se našimi fanoušky ještě dnes!

Doporučujeme:

Slevové kupóny
Omalovánky k vytisknutí
Originální omalovánky zdarma.
Nabídka práce
Pracovní nabídky z celé ČR.

Nejoblíbenější skiareály: