Na hory jedině s cestovním pojištěním • Rady a tipy | Sněhové zpravodajství
České hory aktuálně

Na hory jedině s cestovním pojištěním

19. 2. 2020
Sjednání cestovního pojištění je při cestách do zahraničí pro většinu z nás naštěstí již samozřejmostí. A v případě, že vyrážíte za zimními radovánkami třeba do Alp nebo Tater, rozhodně výběr cestovního pojištění nepodceňujte. Říká se sice, že „sportem ke zdraví“, ale i ten nejlepší lyžař se může na svahu zranit. Pojďme se společně podívat na příběhy, které vás o důležitosti cestovního pojištění možná přesvědčí snáze.

Rodinná dovolená v Alpách

Vaše děti už lyže ovládají docela obstojně a tak jste se rozhodli, že letošní zimní dovolenou vyměníte Krkonoše za rakouské Alpy. Týdenní pobyt už máte téměř za sebou a čeká vás už jen posledních pár hodin na svahu a odjezd domů. Děti na lyžích už působí mnohem jistěji a dolů ze svahu se pouštějí beze strachu a s jistotou. Vychutnáváte si teplý čaj u občerstvení a kocháte se pohledem na lyžařské umění svých dětí. V tom ale zahlédnete, že mladší syn zajel více ke kraji sjezdovky, kde najel na bouli a po několika kotrmelcích zůstal na zemi.

Když k němu doběhnete, sedí na sněhu, pláče a stěžuje si na bolest ruky. Bez většího přemýšlení ho tedy berete do nejbližšího lékařského zařízení, místního lékaře v lyžařském centru. Syn má zlomené zápěstí u levé ruky a naštěstí to tak není nic vážného. Ovšem další šok vás čeká při vystavení účtu za lékařskou péči. Celkově vyšetření, rentgen, léky a ambulantní ošetření zlomeniny dělá částka v přepočtu téměř 30 000 Kč.

Vzpomenete si na své cestovní pojištění a okamžitě kontaktujete asistenční službu své pojišťovny. Tam obdržíte instrukce, jak dále postupovat, aby vám byla uhrazená částka v rámci pojistné události vyplacena. Také si uvědomujete, že v případě, že byste cestovní pojištění uzavřené neměli, veškerá platba by šla z vašich prostředků. Modrá kartička zdravotního pojištění vám totiž ošetření v soukromých lékařských zařízeních nekryje, a pokud ano, tak v opravdu omezené míře.

Zásah horské služby

Užíváte si dovolenou s partou kamarádů v italských Dolomitech, zrovna svištíte dolů ze svahu a s kamarádem se předháníte, kdo bude dole u občerstvení dříve. I když jste oba vynikající lyžaři, vás trochu brzdí opatrnost, kterou máte v povaze. To se o kamarádovi naopak říci nedá. Ten je už několik metrů před vámi a zrovna se otáčí s gestem poukazujícím na jeho vítězství směrem k vám, když neodhadne vzdálenost a nevšimne si sloupu lanovky, do kterého v plné rychlosti naráží.

Zastavujete u něj, je v bezvědomí a tak ihned voláte horskou službu, která ho odváží ze sjezdovky, dole pak už čeká sanitka, která ho transportuje do nejbližší nemocnice. S otřesem mozku a komplikovanou zlomeninou nohy kamarád končí po operaci na JIP. Ještě z nemocnice kontaktujete asistenční službu k cestovnímu pojištění, které jste pro celou vaši partu sjednával právě vy. Všechny problémy již dále řeší přímo pojišťovna a to naštěstí i včetně úhrady veškerých nákladů, které se nakonec vyšplhají téměř na 350 000 Kč. Investice pár stokorun do cestovního pojištění se tedy kamarádovi skutečně vyplatila.

Zodpovědní lyžaři

Sjednáváte si cestovní pojištění na svou dovolenou v Alpách, když se vám vybaví článek, na který jste nedávno narazil na internetu. V článku odborníci doporučovali si na dovolenou na lyžích sjednat cestovní pojištění s připojištěním odpovědnosti, která pokryje škody způsobené na zdraví či majetku třetích osob. Rozdíl v ceně pojištění je zanedbatelný a tak, pro jistotu, toto připojištění do své smlouvy cestovního pojištění zahrnujete také. A dobře děláte. Užíváte si kvalitní lyžování a zrovna dojíždíte dolů k lanovce, když lyžařka před vámi zavrávorá a upadne. Vám se už bohužel nepodaří zareagovat a dochází ke srážce. Vy jste jako zázrakem vyvázl bez zranění, bohužel ale lyžařku z Německa převáží se zlomenou nohou a podezřením na zranění hlavy do nejbližší nemocnice vrtulník. Vy raději obratem kontaktujete asistenční službu své pojišťovny, která vám poradí, jak postupovat při komunikaci s policií povolanou na místo nehody.

Za pár měsíců obdržíte výzvu a předběžnou žalobu od zraněné lyžařky s výzvou k uhrazení nákladů vzniklých v důsledku srážky. Případ nakonec skončí u soudu, který vaši vinu potvrdí. Vyúčtované náklady se vyšplhali téměř na 1,5 mil. Kč a zahrnují transport vrtulníkem do nemocnice, léčení a operace, repatriaci, ušlý zisk, bolestné, zhoršení společenského postavení zraněné ženy, právní zastoupení a znalecké posudky. Díky sjednanému cestovnímu pojištění online s pojištěním odpovědnosti a komunikací s asistenční linkou jsou veškeré náklady uhrazeny pojišťovnou.

Příklady ošetření v cizině:

Nejčastější příklady ošetření v cizině náklady
Zlomenina nohy (ošetření úrazu, pobyt v nemocnici, repatriace – Francie) 250.000 Kč
Zásah horské služby (svoz saněmi, ošetření – Rakousko) 25.000 Kč
Zranění ramene (ošetření, chirurgický zákrok – Rakousko) 168.000 Kč
Transport helikoptérou (Rakousko) 125.000 Kč

Na lyže s jistotou

I když vás cestovní pojištění nedokáže od všech karambolů, které vás mohou na svahu potkat, ochránit, pomůže vám pak alespoň s řešením jejich následků. A i to se počítá, i to vám dopřeje na dovolené větší klid a pohodu. A jak takové cestovní pojištění sjednat? Snadno, rychlo – jednoduše online na webu Top-Pojištění.cz. Stačí zadat základní údaje o vaší cestě a pojištěných osobách, zvolit požadované připojištění a požadované sportovní riziko a máte hotovo. Všechny potřebné dokumenty pak následně obdržíte na e-mail, stačí si je vytisknout.

Tak šup do přeskáčů a hurá na svah!

Sněhové zpravodajství na FB:

Staňte se našimi fanoušky ještě dnes!

Doporučujeme:

Slevové kupóny
Omalovánky k vytisknutí
Originální omalovánky zdarma.
Nabídka práce
Pracovní nabídky z celé ČR.

Nejoblíbenější skiareály: