Typy vázání a jaké vybrat
Jestli jste začátečníci, budete jistě volit měkké vázání. Pokud jste ostřílení jezdci, kteří milují alpine a carving snowboardy, sáhnete po pevném vázání, a jestli máte kompletní vybavení od firmy Flow, budete se poohlížet po vázání s patním nazouváním. Netušíte o vázání vůbec nic? V následujících odstavcích se dozvíte, jaké je pro vás to nejlepší.
Měkké vázání: K nejžádanějším patří měkké vázání (soft nebo strap binding). Díky němu máte kontrolu nad prknem, můžete naskočit na snowboard v pohodlných botách, nejsou potřeba pevné boty jako u lyžování. Vázání volí jak začátečníci, tak zkušení jezdci a také milovníci Freestyle. Skládá se ze základny (baseplate) a patky (highback), díky které se dobře opřete při jízdě po backsidové hraně. Svrchu botu drží dva či tři pásky (strapy). Uprostřed základny je kruh s diskem, kam se upevní vázání a nastaví se úhel. Máte-li doma snowboard značky Burton, budete muset pořídit vázání stejné značky. Na Burton pasuje ještě vázání Ride. S jinou značkou nepochodíte. Některé dražší modely mají speciální podložku, která prodlouží základnu až je špičce boty.
Vázání s patním nazouváním: Takové vázání najdete u firmy Flow. Má velkou výhodu v tom, že se rychle nazouvá. Jak ho charakterizovat? Představte si ho jako měkké vázání se svrchníkem. Ten nastavíte podle velikosti boty. Do vázání nastoupíte přes sklopnou patku. Patní vázání je také u značek K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém).
Step-in: Dnes se toto vázání příliš nepoužívá. V devadesátých letech mělo největší rozmach, ale proto, že je poměrně dost nepraktické, tak si oblibu mezi jezdci nezískalo.
Pevné vázání: Pro alpine a carving snowboardy musíte mít pevné vázání (hard nebo plate binding), do kterého naskočíte pouze s pevnými botami. Snowboard je plně pod kontrolou při jízdě na hraně.
Pružnost vázání a co to znamená
Každé vázání má nějakou pružnost (flex). Označení pružnosti udává, do jaké míry vázání ustoupí, pokud na něj jezdec vyvine tlak. Obecně máme tři tvrdosti vázání: stiff flex (nejtvrdší), mid či medium flex (polotvrdé) a soft flex (měkké). Začátečníci si s oblibou berou měkké vázání, naopak ti nejzkušenější sáhnou po tvrdém vázání, a milovníci Freestyle si vezmou středně tvrdé. Pokud nevíte, jak vybrat vázání, přečetli jste desítky článků a stále váháte, vypravte se do prodejny a zeptejte se prodavače. Zkušený pracovník vám s výběrem vázání rád poradí. Obecně platí, že měkké vázání je dobré pro začátečníky a je levnější než vázání tvrdé, které se hodí pro pokročilé.
Jak vybrat boty a vázání
Nejvhodnější je, když kupujete vázání společně s botami. Jenže ne vždy to lze takto načasovat. Pokud máte boty již doma, vezměte je s sebou do obchodu a vyzkoušejte, zda pasují do vámi vybraného vázání. Pokud chcete mít jistotu, že bude bota do vázání sedět, volte vázání stejné značky jako boty. Vázání je dostupné ve více velikostech. Označuje se stejně jako oblečení, tedy S (small), M (medium), L (large), XL (x-large). Co výrobce, to jiné vázání. Pamatujte na to, že dvě měkká vázání od různých značek nejsou identické. Vázání se odlišuje použitím materiálu i výškou patky. Čím je patka vyšší, tím lépe přenesete váhu na hranu. Patka by nikdy neměla být vyšší než bota. Nízká patka se nejvíce hodí na Freestyle.
Bota musí ve vázání vždy sedět
Když budete dávat botu do vázání, je potřeba nastavit náklon patky (forward lean), díky kterému přenesete váhu, a také vám bude ježdění pohodlnější. Čím je náklon patky větší, tím více v podřepu pojedete. Zároveň také udržíte větší stabilitu. Patka se může posunout dopředu i dozadu. Každé vázání má nastavitelné pásky (straps). Jenže i nesprávně zvolená délka pásků vám může prokázat medvědí službu. Dlouhé pásky vám budou překážet a krátké vám znesnadní nastupování do vázání. Je proto potřeba vybrat takové vázání, které vám bude dokonale sedět. Ráčny, které dotahují pásky, musí být snadné na ovládání. Myslete na to, že vázání budete zapínat v tlustých rukavicích. Pro jezdce je nejlepší, když se vázání co nejsnadněji zapíná.
Z čeho je vázání vyrobeno a za kolik jej koupit?
Vázání je vyrobeno nejčastěji z umělé hmoty. Některé firmy používají kovové díly (základ vázání, disk, úchyt patky, ráčny), které jsou odolnější. Před nákupem je potřeba si říci, jak často budete jezdit, jak moc jste pokročilý jezdec, jaký máte vy samy rozpočet. Na trhu seženete nespočet vázání různých cenových kategorií a také odlišné kvality. Výši investice si dobře rozmyslete a nebojte se poradit s prodavačem na prodejně.
Jaké vázání si vyberete vy?