Sněhové podmínky v ČR: Jizerská padesátka se snad pojede • Rady a tipy | Sněhové zpravodajství
České hory aktuálně

Sněhové podmínky v ČR: Jizerská padesátka se snad pojede

30. 1. 2018
Ještě nevíte, co budete dělat ve druhé polovině února? Pokud rádi běháte na lyžích, můžete třeba zkusit slavnou Jizerskou padesátku, kterou každoročně jezdí bezmála 5 tisíc odvážlivců! Vše nasvědčuje tomu, že sněhové podmínky budou dostatečné a závod se letos uskuteční.

Kromě Jizerské padesátky se jede i spoustu jiných závodů

Malá obec Bedřichov v okrese Jablonec nad Nisou v Jizerských horách každoročně nejvíce ožívá právě v únoru, kdy se na místním Ski stadionu koná patrně nejslavnější český závod v běžeckém lyžování – Jizerská padesátka. Ta je vyvrcholením celého sportovního víkendu, před ní se jede ještě několik jiných závodů.

Málokdo si totiž hned ze startu a bez předchozích závodních zkušeností troufne na právě tento nejdelší závod, k dispozici jsou proto i mnohem kratší varianty. Soutěžit s ostatními můžete v 1,5 km sprintu soupaž, štafetě 4× 3 km, 10 km a 25 km klasicky nebo 30 km volným způsobem. Pro nejmenší jsou připraveny závody od 300 m do 3 km. Vybere si opravdu každý.

Zatímco fanoušci biatlonu v Česku kvůli absenci závodu v Novém Městě na Moravě ostrouhají a mohou hrát leda tak online hru Biatlon Mania na počítači, příznivci běhu na lyžích o nejslavnější závod v tuzemsku snad nepřijdou. Za 50 let existence byla „padesátka“ zrušena pouze 5x, naposledy v roce 2014.

Pokud nebude sníh, dostanou závodníci peníze zpět

Velkou novinkou, která platí teprve od roku 2017, je to, že v případě skutečně velké nepřízně počasí, kdy závody nepůjdou uspořádat ani na náhradní či zkrácené trati, dostanou závodníci větší část peněz ze startovného zpět. O toto pojištění se organizátoři údajně snažili již řadu let, podařilo se jej zařídit symbolicky až pro jubilejní 50. ročník tohoto fenomenálního závodu.

Částka se u Jizerské padesátky může vyšplhat až na 1 000 Kč, několik stovek zpátky můžete dostat i při nekonání Jizerské 10, Jizerská 25 nebo Bedřichovské 30, tedy těch kratších a ne tolik prestižních závodů.

Jizerská 50 je světovým závodem, velmi známým i v zahraničí

První ročník závodu se konal už v roce 1968, zahraniční závodníci se o něj ale začali více zajímat na přelomu nového tisíciletí – od roku 1999 je totiž Jizerská 50 součástí série dálkových běhů Wordloppet. Zde patří ještě 19 dalších závodů po celém světě.

Od roku 2008 je Jizerská padesátka jedním ze 6 českých závodů v sérii Ski Tour, o 3 roky později se stává součástí seriálu Ski Classics. Česká republika měla a má také své elitní běžce, za muže před pár lety skvěle jezdíval hlavně Stanislav Řezáč, ženy aktuálně výborně reprezentuje například Kateřina Smutná. Pokud vás ještě běžecké lyžování nechytlo, tak doma nezkoumejte, jak začít obchodovat bitcoin a jiné kryptoměny, což je momentálně velmi populární aktivita, a vyražte do stopy trénovat třeba právě na Jizerskou 50!

Sněhové zpravodajství na FB:

Staňte se našimi fanoušky ještě dnes!

Doporučujeme:

Slevové kupóny
Omalovánky k vytisknutí
Originální omalovánky zdarma.
Nabídka práce
Pracovní nabídky z celé ČR.

Nejoblíbenější skiareály: